Program

22 April

Time Sessions Presenters
8–9.15am Registration
8.30–9am Working groups (1 & 2)
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz
9.15–9.30am Welcome & opening comments
Craig Mortiz
Owain Edwards
9.30–10am Biogeography of microorganisms: No borders. No limits. No fear.
Rob Beiko
10–10.30am Accounting for species differences in ecosystem change and function
Marc Cadotte
10.30–11am Morning tea
11–11.30am The Ecological and Evolutionary Dynamics of Neutral Theory
James Rosindell
11.30am–12.30pm Lightning talks 1
Russell Dinnage
Elisabeth Bui
Paul Czechowski
Brodie Sutcliffe
Dylan Mathiesen
Joe Miller
Rebecca Pirzl
Andrzej Kilian
12.30–1.30pm Lunch & poster display
1.30–4pm Workshop 1: GenGIS
Rob Beiko
2–5.30pm Working groups (1 & 2)
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz
5.30–7pm Science talks & discussion
Joe Miller
Simon Ferrier
Owain Edwards
James Rosindell

23 April

Time Sessions Presenters
8.30–9am Working groups (1 & 2)
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz
9–9.30am Data and services for the tree of life
Karen Cranston
9.30–10am Genomic Hotspots of Adaptation: reshuffling of modular enhancers underlies phenotypic change in Heliconius butterflies.
Owen McMillan
10–10.30am Integrating Ecological and Evolutionary Processes through Stochastic Biogeographical Models
Thiago Rangel
10.30–11am Morning tea
11–11.30am Beta diversity and the environment-space-time continuum: a macroecological modelling perspective
Simon Ferrier
11.30am–12.30pm Lightning talks 2
Megan Supple
Andrew Thornhill
Karen Rowe
Simon Haberle
Andrew Suarez
Dan Rosauer
Craig Moritz
12.30–1.30pm Lunch & poster display
1.30–3.30pm Workshop 2: SAM
Thiago Rangel
2–6pm Working groups (1 & 2)
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz
4–6pm Workshop 3: PhyloJive and OneZoom
Joe Miller
Garry Jolley-Rogers
James Rosindell
6–8pm Drinks & buffet dinner

24 April

Time Sessions Presenters
8.30–9am Working groups (1 & 2)
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz
9–9.30am Phylogenetic annotation of viral genomes
Ian Holmes
9.30–10am Mexican freshwater fish and the rise of the Tran-Mexican Volcanic Belt
David Kidd
10–10.30am Combining phylogenetic and spatial data to explore the evolution of plant diversity in the southwest Australian biodiversity hotspot
Marcel Cardillo
10.30–11am Morning tea
11–11.30am Extending spatial modelling of climate-change responses beyond the realized niche: a synthesis of approaches to estimating, and accommodating, physiological limits and adaptive capacity
Renee Catullo
11.30am–12pm A joined-up approach to Species Distribution Modelling – from theory and data, to software and users
Greg McInerny
12–12.30pm Uses and misuses of unsystematic historic data sources for examining species’ distribution changes across space and time
Giovanni Rapacciuolo
12.30–1.30pm Lunch
1.30–4pm Workshop 4: Trait and evolutionary distances for community analysis
Marc Cadotte
Russell Dinnage
2–5pm Working groups (1 & 2)
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz
5–6pm Working groups - closing get-together
Alexie Papanicolaou
Craig Moritz

Updated:  20 September 2017/Responsible Officer:  Director/Page Contact:  Coordinator